Opublikowane dnia

Backup wykonywany co godzinę i dostępny do 21 dni wstecz – czy to dużo?

Backup wykonywany co godzinę i dostępny do 21 dni wstecz – czy to dużo?
Autorzy
  • avatar
    Nazwa
    webh.pl
    Twitter

Często w sieci możemy spotkać się ze stwierdzeniem, że ludzie dzielą się na tych, którzy robią backupy i na tych, którzy te backupy dopiero będą robić. Wiele osób o tworzeniu kopii bezpieczeństwa myśli dopiero po utracie danych.

Z drugiej strony jeśli wiemy już, że kopie zapasowe są ważne, najczęściej wybieramy usługodawcę hostingowego, który w swojej ofercie po prostu udostępnia takie rozwiązanie. Jednak i tu kierujemy się tylko informacjami o samym fakcie ich wykonywania, bez pochylenia się nad tym, z czym dokładnie to się wiąże.

Więc na co powinniśmy zwrócić uwagę w przypadku kopii zapasowych?

  • Długość przechowywania – logika podpowiada, że im dłużej przechowywana jest kopia zapasowa, tym lepiej. W praktyce większość zdarzeń utraty danych wymaga reakcji z godzinę na godzinę, lub z dnia na dzień. Rzadko potrzebujemy przywrócenia danych starszych niż tydzień, ale to też się zdarza. Bezpiecznym minimum jest zatem 14 dni przechowywania naszych kopii.
  • Częstotliwość wykonywania – często ważniejsze od długości przechowywania jest to, jak często w ciągu doby wykonywana jest kopia. Najczęściej spotykana w ofercie firm hostingowych, jest kopia wykonywana co 24 godziny. To absolutne minimum. W tym wypadku jednak, im częściej, tym lepiej.
  • Sposób i szybkość przywracania kopii – równie ważnym czynnikiem wyboru jest to, jak szybko jesteśmy w stanie przywrócić np. wybrane pliki z backupu. Zdarza się bowiem, że omyłkowo skasowany plik, cały katalog, czy nawet baza danych wymaga natychmiastowego przywrócenia. W takiej sytuacji panel administracyjny z możliwością samodzielnego przywrócenia potrzebnych nam rzeczy, bywa bardzo pomocy i może skrócić ten czas do minimum. Warto dopytać usługodawcę również, jak długo trwa proces przywracania w zależności od liczby i powierzchni, jaką zajmują potrzebne nam elementy.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Znane są przypadki, w których wykonywana kopia bezpieczeństwa ma wpływ na wydajność serwera, na który jest nasza strona. To z kolei może przełożyć się na pogorszenie czasu wczytywania, a niedobrze. Warto o to zapytać lub zasięgnąć takiej informacji w sieci.

W niektórych przypadkach dostęp do kopii bezpieczeństwa odbywa się tylko poprzez Biuro Obsług Klienta, czy inną formę wsparcia klientów i wymaga wiedzy o tym, jaki plik lub katalog chcemy przywrócić, oraz z której kopii. Cały proces bywa utrudniony, wydłuża czas odzyskania plików i może wywoływać frustrację. Jeśli chcemy tego uniknąć, warto sprawdzić wcześniej, czy nasz usługodawca daje możliwość samodzielnego sprawdzenia i przywrócenia kopii.

Częstotliwość ponad długość przechowywania

Doświadczenie pokazuje, że klienci częściej potrzebują przywrócenia utraconych plików, czy maili jak najszybciej. Zwykle w ciągu kilku godzin, tego samego dnia, względnie do 2 dni. Jeśli więc wykonujemy kopię bezpieczeństwa co godzinę, zwiększamy szansę na odzyskanie tych danych, szczególnie, jeśli czas ich życia był stosunkowo krótki. Co to znaczy?

Wyobraźmy sobie, że przyjdzie do nas mail o godzinie 10:00, a o godzinie 12:00 kasujemy go myśląc, że nie był ważny. O godzinie 13:00 orientujemy się, że mail był jednak ważny i chcemy go odzyskać. W takiej sytuacji backup co godzinę pozwoli na to. Z kolei wielu usługodawców wykonuje kopie bezpieczeństwa raz na dobę, co znacząco zmniejsza możliwość odzyskania danych w sytuacji opisywanej wyżej.

To oczywiście skrajny przypadek i raczej rzadkość, jednak w sytuacjach kryzysowych lepiej mieć taką kopię, niż jej nie mieć. Czasem potrafi to uratować relację z ważnym klientem, czy wizerunek firmy.

Jedno jest pewne, utrata danych jest bolesna niezależnie czy to dynamicznie rozwijający się projekt, biznes, czy mały blog z ulubionymi przepisami kulinarnymi. Możliwość przywrócenia jak najświeższej kopii zapasowej oszczędza nam czas, nerwy i daje poczucie bezpieczeństwa, a nawet spokój.

Backup wykonywany co godzinę i dostępny do 21 dni wstecz, czy to dużo?

Backup co godzinę i dostępny do 21 dni wstecz w webh.pl

Odpowiadając na pytanie zadane w tytule wprost możemy napisać: TAK!

W webh.pl dla usługi Hostingu w Chmurze oferujemy innowacyjny system kopii bezpieczeństwa. Wykonujemy backup co godzinę. Kopie przechowujemy do 21 wstecz. Co ważne, tworzenie kopii nie wpływa na wydajność strony WWW, czyli nie pogarsza wydajności serwera. Kopiami można zarządzać z poziomu panelu – łatwo i szybko.

Panel administracyjny webh.pl, strona z kopiami bezpieczeństwa
Panel administracyjny webh.pl, strona z kopiami bezpieczeństwa

W skład dobrego rozwiązania kopii zapasowych wchodzi wiele elementów. Warto więc zwrócić uwagę na to, jakie rozwiązania stosuje nasz usługodawca i dopytać, jeśli mamy wątpliwości.

Wydajny Hosting w chmurzeSprawdź już dziś!

Komentarze