Opublikowane dnia

Rozszerzanie partycji w systemie Linux za pomocą narzędzi growpart i resize2fs

Wielu użytkowników systemu Linux z czasem napotyka problem braku miejsca na swoich partycjach. Może to wynikać z gromadzenia danych, instalowania nowych programów lub po prostu z początkowego niedopasowania rozmiaru partycji do bieżących potrzeb. Na szczęście istnieją narzędzia takie jak growpart i resize2fs, które umożliwiają elastyczne rozszerzanie partycji w systemie Linux bez utraty danych. W tym artykule omówimy, jak korzystać z tych narzędzi do rozszerzania partycji w systemie Linux.

Jakie mamy partycje w systemie?

Przed rozpoczęciem operacji natomiast należy upewnić się jakiego typu partycje posiadamy w naszym systemie. Najszybciej i najczytelniej będziemy w stanie to rozpoznać używając polecenia cfdisk.

Screen pokazujący jakie mamy dostępne partycje w systemie

Na powyższym zrzucie ekranu widzimy, że partycja, która nas interesuje to /dev/vda2 i nazwę tą powinniśmy zanotować. Obecnie natomiast nie mamy zbyt wiele wolnej przestrzeni aby tą partycję rozszerzyć - w tym przypadku należy skontaktować się ze wsparciem webh.pl w celu zamówienia dodatkowej przestrzeni dyskowej. Jeśli już ją nabyliśmy, możemy przejść do dalszych kroków instrukcji.

Partycje typu Extended

Czasem przy użyciu polecenia cfdisk widzimy układ taki jak na poniższym zrzucie ekranu:

Screen rpzedstawia inny układ partycji, który czasem może się pojawić

Oznacza to, że partycja /dev/vda5 jest “wewnątrz” partycji /dev/vda2, która jest partycją typu Extended. Wówczas różnica w postępowaniu wygląda w taki sposób, że polecenia growpart opisanego poniżej musimy użyć najpierw w stosunku do /dev/vda2 a potem do /dev/vda5

Jak rozszerzyć naszą partycję?

Growpart jest narzędziem, które służy do rozszerzania partycji w systemach Linux, które korzystają z tablicy partycji GPT (GUID Partition Table). Growpart jest zazwyczaj dostępny jako część pakietu cloud-utils, który można zainstalować za pomocą menedżera pakietów w większości dystrybucji Linux. Na przykład dla systemu Ubuntu należy wykonać:

apt-get update && apt-get install cloud-utils

Aby rozszerzyć partycję za pomocą growpart, należy podać ścieżkę do dysku oraz numer partycji. W przypadku opisywanego tutaj przykładu należy wprowadzić:

growpart /dev/vda 2

Warto zaznaczyć, że występuje to spacja między vda a 2 i jest to zamierzona konstrukcja działania tej aplikacji.

Narzędzie growpart automatycznie rozszerzy partycję na dostępną przestrzeń na dysku. Następnie, aby uzyskać dostęp do nowej przestrzeni dyskowej wewnątrz partycji, musimy zaktualizować system plików używany na tej partycji. W tym celu używamy narzędzia resize2fs.

Jak rozszerzyć dysk twardy na serwerze?

Resize2fs jest narzędziem służącym do zmiany rozmiaru systemów plików ext2, ext3 i ext4. Aby zmienić rozmiar systemu plików na partycji, należy podać ścieżkę do partycji. Na przykład, jeśli chcemy zmienić rozmiar systemu plików na partycji /dev/vda2, możemy użyć polecenia:

resize2fs /dev/sda1

Resize2fs dostosowuje rozmiar systemu plików do dostępnej przestrzeni na partycji. Po przeprowadzeniu tej operacji narzędzie cfdisk powinno raportować większą ilość przestrzeni dyskowej, a my powinniśmy móc już korzystać z dodatkowej przestrzeni na nasze dane;

Podsumowanie

Za pomocą narzędzia growpart i resize2fs możemy błyskawicznie i bez konieczności przeprowadzenia karkołomnych operacji rozszerzyć partycję w systemie Linux i cieszyć się większą ilością przestrzeni na pliki.

Zwykle przed rozszerzeniem partycji powinno się wykonać kopię zapasową ważnych danych. Choć te narzędzia są dość niezawodne, w przypadku błędów czy nieprzewidzianych sytuacji zawsze istnieje ryzyko utraty danych, dlatego zawsze należy zachować ostrożność, działać świadomie i konsekwentnie. W razie problemów można jednak skorzystać z kopii zapasowych wykonywanych po stronie webh.pl.

W razie problemów z przeprowadzeniem operacji, wsparcie techniczne webh.pl służy pomocą.

Szybkie i stabilne serwery VPSSprawdź już dziś!

Komentarze